Diskuse s uživatelem:Skarman
Problémové stránky
Pokud označuješ nějakou stránku jako problémovou, nezapomeň prosím napsat do poznámky, v čem ten problém spočívá. Konkrétně u strany Stránka:hlasatel-46-3.djvu/2 mi není jasné, co je potřeba opravit. Díky Keny (diskuse) 1. 12. 2022, 14:09 (CET)
Obrázek
Zabalil jsem ti ten obrázek do šablony {{block}}, s podbarveným pozadím. To pdf které jsi použil má totiž bílé pozadí, což je dost zavádějící. Keny (diskuse) 1. 12. 2022, 23:33 (CET)
- Ještě k obrázkům. Jak je zpracovávám a k parametrům pro atribut crop. Koukni na stránku Page:hlasatel-45-3.djvu/5, vyšel jsem z toho kódu který jsi vložil. V zásadě ok, akorát sis neuvědomil, že oč obrázek posuneš zleva a zhora, o to musíš změnšit šířku a výšku. Postupuji takto:
- Nejprve vložím kód, který klidně překopíruji z jiné stránky a změním podle odpovídající stránky název dokumentu a číslo stránky.
- Pak udělám náhled. A podle toho kde se zobrazí levý horní roh vidím co se zobrazí a jestli bude výřez potřeba posunout, nebo ne.
- Následně upravuji první dvě hodnoty atributu crop, které určuji pozici levého horního rohu. Používám po každé změně náhled a procentuální velikost obrázku zatím neřeším. Obrázek může být klidně při tom vůči stránce vycentrovaný. Alespoň do toho nevstupuje obtékání textu atp.
- Když v levém horním rohu obrázku začíná to co má být na obrázku, upravuji následující dvě hodnoty: šířku a výšku, dokud není na obrázku jen to co chci.
- Pak už je to jednoduché. Upravím procentuální velikost obrázku, zarovnání, popisek atp.
- Pokud chci pod obrázek přidat komentář, „zabalím” šablonu
{{Image}}i text do šablony{{block}}. Obrázek nechám vycentrovaný – velikost zobrazení na stránce se bude řídit šířkou bloku – a komentář umístím buď do šablony{{small}}, nebo{{center}}a to buď před obrázek (text bude nahoře) nebo za něj (text bude dole} -- Keny (diskuse) 3. 12. 2022, 22:00 (CET)
Uživatelská stránka
Aby ti fungovala ta šablona, musí nejprve nějaká stránka v té kategorii existovat. Takže jsem ti text z diskuzní stránky přemístil na tuhle stránku:
Uživatel:Skarman/ Postřehy z Hlasatele
A do ní ti teď přidám co je potřeba aby to fungovalo. -- Keny (diskuse) 8. 12. 2022, 16:49 (CET)
Napsat mail, nebo do diskuze?
Původní text ohledne přesměrování diskusní stránky jsem přesunul z téhle diskuze tak, kde píšu o redirektu (přesměrování). Místo něj chci nabídnout odpověď na otázku, co je lepší: „Napsat jinému uživateli mail, nebo mu napsat na jeho diskuzní stránku?” Vše záleží na povaze sdělení:
- Pokud se dotaz týká wiki kódu
- Je vždy lepší pokud tazatel napíše na diskuzní stránku uživatele od kterého očekává nějakou reakci. Protože pokud s wiki aktivně pracuje, tak se mu ihned začne zobrazovat upozornění, že mu někdo napsal. A pokud zrovna s wiki nepracuje, dojde mu e-mail, který ho na to upozorní automaticky – pochopitelně, pokud si tuhle funkcionalitu v nastavení nevypnul.
- V rámci diskuzní stránky wiki lze totiž použít nejenom odkazy, ale i wiki kód kterým lze snadno a rychle problém objasnit, aniž by bylo nutné něco složitě vysvětlovat. A navíc, je taková diskuze veřejně dostupná i pro ostatní co by řešili podobný problém.
- Pokud se týká obsahu wiki
- Je na zvážení. Pokud se dotaz týká obsahu konkrétní stránky, je nejlepší napsat dotaz na diskuzní stránku příslušné stránky, a následně odeslat mail tomu, kdo tuto stránku naposledy upravoval. Ev. všem těm co se na tvorbě obsahu nějakým způsobem podíleli (contributors), s upozorněním, že byl vznesen nějaký dotaz, na který by bylo vhodné reagovat.
-- Keny (diskuse) 5. 1. 2023, 11:36 (CET)
Opravy
Vrátil jsem sem původní obsah diskuze, abys o něj nepřišel. Stránka pro kategorii je určená k popisu kategorie. Zakládá se jen když v kategorii už nějaká stránka je a sama musí být kategorizována. Přesměrování diskuzní stránky znemožňuje její využití k diskuzi. Proto se to nedělá. Také jsem ti přesunul (přejmenoval) tu nově vytvořenou stránku a přidal do ní kategorii, aby se ti zobrazovala v rámci uživatelské stránky. -- Keny (diskuse) 8. 12. 2022, 22:29 (CET)
a tu stránku kategorie Sokol zrušil.
Použití elementu tvar u podmínek činů
Přemýšlel jsem, během oprav označení obsahu k překladu u činů ze skupiny 4C, nad aplikací elementu tvar. A došel k následujícím závěrům:
- Je zbytečné ho používat následujícím způsobem (viz příklad):
… <tvar|1>7</> ovocných stromů …, protože pak překladatel během překladu neviděl jejich počet a tudíž nevěděl jak překlad správně naformulovat. Zobrazilo by se mu pouze toto:… $1 ovocných stromů …
- Smysl to dává jen tam, kde se aplikuje plurál, např.:
<tvar|1>{{int:coup-species|4}}{{concept|4}}</> ovoce …, protože překladatel bude překládat pouze:… $1 ovoce …
- U poznámek pod čarou platí, že se používá pojmenovaný element, u kterého číslovka upozorňuje překladatele, o jakou poznámku se jedná, čímž se minimalizuje pravděpodobnost, že by ji umístit na nesprávné místo. Např.:
… které jsi sám vypěstoval<tvar|concept-49>{{concept|49}}</> a starej se<tvar|concept-38>{{concept|38}}</> o ně do prvních plodů…
- V takovém případě totiž uvidí překladatel toto:
… které jsi sám vypěstoval$concept-49 a starej se$concept-38 o ně do prvních plodů…
- Takto by to vypadalo, kdyby bylo použito pouze číslování:
… které jsi sám vypěstoval$1 a starej se$2 o ně do prvních plodů…
- -- Keny (diskuse) 4. 1. 2023, 10:52 (CET)
Bylo vytvořeno „pískoviště”
Pískoviště, je stránka na které můžeš testovat editaci. Její součástí je informační box, který obsahuje odkaz kterým lze snadno a rychle vrátit stránku do výchozího stavu. Na text nekoukej, ten ještě doladím -- Keny (diskuse) 4. 1. 2023, 20:01 (CET)
Vysvětlení prefixů svitek-, condition-, coup-, aj.
Proč se nepřekládají názvy stránek začínajících prefixy, jsem ti už vysvětloval. Prefix ty stránky mají proto, že s nimi pracují šablony určené pro svitek (viz Kategorie:Šablony pro svitek). Ale lze toho využít i jiným způsobem. Např. pro sofistikované vyhledání určité skupiny stránek. Systém MediaWiki má by default zjednodušené vyhledávání, které neumožňuje použít regulární výrazy. Ale rozšíření DynamicPageList3, které používáme to umí.
Využiju Pískoviště k tomu, abych ti ukázal jak na to. Výchozí kód, který ale nekopíruj! (obsahuje neviditelné mezery ve složených závorkách) ti napíšu sem. Tohle je např. kód, kterým se vylistují odkazy na ty recyklovatelné stránky o kterých píšu na stránce Aktuality:
{{#dpl:namespace = Thewoodcraft.org
| titleregexp=id[0-9]+.*$
| mode = inline
| shownamespace = false
| inlinetext=,
}}
Je to kód, kterým ti vylistuje všechny stránky ze jmenného prostoru Thewoodcraft.org, které začínají řetězcem id za kterým následuje číslo. Pokud si chceš vylistovat např. ty stránky se šablonami pro poznámky pod čarou, je třeba změnit název jmenného prostoru na Template a řetězec pro vyhledání názvu na concept- (ten vylistuje všechny).
Manuál k rozšíření DynamicPageList3 je velice rozsáhlý, protože je to fakt mocný nástroj. Nicméně je důležitou pomůckou pro odladění parametrů. A také obsahuje příkady použití.
-- Keny (diskuse) 5. 1. 2023, 15:17 (CET)
Plural age
Experimentuji na Pískovišti s činem 3B1. Jsou tam podmínky pro věk <14let a >14 let. Napadlo mě použít ⧼coup-age⧽, pokud bys vytvořil nějaký MediaWiki:Coup-age. Nebo mám použít (tvar|1><14</) ? Ve 3. světle se budou zase hodně vyskytovat počty a rozměry (dm2 apod.) Z dřívější komunikace jsem pochopil, že prosté počty ponecháme bez úpravy a budeme upravovat jen plurály (obsažené v MediaWiki:Coup-xxx). Týká se to i rozměrů?
Skarman (diskuse) 10. 1. 2023, 11:39 (CET)
- Šablona
{{age}}je použita záměrně, protože zatím nevím jaká bude interpretace. V podmínkách je totiž sousloví. Starší než, mladší než,… proto znaménka menší, větší. Na ty to pak mohu navázat. Šablona má také tu výhodu, že se snadno mohu dostat na stránky kde je použitá přes odkaz „Odkazuje sem”. - Míry typu
cm², nebolmohou být součástí elementu tvar. Jejich slovní vyjádření „centimetrů čtverečních”, je součástí textu, pokud pro ně neexistuje nebo nelze vytvořit plurál. Je-li to možné, provádíme korekci textu takovým způsobem abychom se pokud možno těm slovním vyjádřením vyhnuli. Jednotka je většinou jasná. Takže místo „5 centimetrů” raději „5 cm” -- Keny (diskuse) 10. 1. 2023, 12:25 (CET)
3B3 - Velký čin pro ML
U činu 3B3 je pro Velký čin podmínka pro ML: "Velkou sekeru, kalač a klíny. Sám pokácej a zpracuj jen sekerou strom o průměru 20 cm[1]". Zřejmě je to chyba, neboť "znění Velkého činu se vztahuje vždy pouze k Velké lóži". (SBK 2013)
Na stránce pro překlad (svitek-3B3-3) proto poznámku neuvádím. Skarman (diskuse) 10. 1. 2023, 12:18 (CET)
- Velké činy se Malé lóže netýkají. Ta poznámka se tedy zřejmě vloudila omylem. Pro kontrolu dokoručuji vždy nahlédnout do on-line svitku LLM. Jinak doporučuji používat v dotazech wiki syntaxi. Zpřehlední je to a urychlí. -- Keny (diskuse) 10. 1. 2023, 12:30 (CET)
Nová substituční šablona {{CON}}
Vytvořil jsem, pro urychlení editace a minimalizaci chyby novou substituční šablonu {{CON}}. Použití je jednoduché a bude dokumentováno na stránce šablony, takže si klikni na ten link. -- Keny (diskuse) 12. 1. 2023, 11:32 (CET)
Šablona {{NOTE}}
A vytvořil jsem ještě jednu pomocnou šablonu {{NOTE}}, pro ty poznámky co se týkají úprav formulace znění činu. Zjednoduší to vyhledání stránek, kterých se nějaká úprava týká. Tuhle poznámku ještě doplním, abych to názorně demonstroval -- Keny (diskuse) 12. 1. 2023, 12:15 (CET)
- Ještě to ladím. Musel jsem to sice udělat přes pojmenovaný parametr, ale díky tomu lze nyní odkazovat rovnou na editaci poznámky činu 3L2. Aktuální znění činu se v tom formuláři zobrazí v náhledu. -- Keny (diskuse) 12. 1. 2023, 15:19 (CET)
- Mně se na tom řešení líbí to, že uživatel, může na jednom místě vidět a také editovat všechny existující poznámky k činům. Tzn. že lze tímto způsobem zadávat poznámky, které nejsou na první pohled vidět ale zobrazí se, pokud najedeš nad ikonu poznámky v bublině. -- Keny (diskuse) 12. 1. 2023, 17:24 (CET)
- A ještě jsem to o chlup vylepšil. Ikona poznámky u znění činu je pro přihlášeného uživatele aktivní. Takže když na ni klikneš, otevře se ti formulář, v podobě popup okna, s náhledem stránky a formulářovým polem, kde můžeš rovnou poznámku editovat. Pokud chceš jenom zjistit co v poznámce je, stačí přidržet na ikonou myš. Anonymním uživatelům se poznámka zobrazuje v bublině. Zjistil jsem konečně i jak to funguje ve Firefoxu na Androidu – přidržíš-li prst na ikoně, objeví se ti popup okno, kde je text poznámky, + nějaké další možnosti.
- Myslím, že tohle je ideální forma, jakou by se mohl někdo jako Willy (pochopitelně po přihlášení), zcela stupidním způsobem přidávat poznámky, které lze potom přehledně ve výše uvedeném tabulkovém přehledu zkouknout a ev. na ně reagovat aniž by bylo nutné vše proklikávat. Co ty na to? -- Keny (diskuse) 12. 1. 2023, 23:25 (CET)
Keny, dík za šablonu {{CON}}, ta se hodí.
Šablonu {{NOTE}} jsem vyzkoušel, ale pro mě informace, že je u činu úprava pro ML, zatím nemá praktické využití (vidím to v poznámce pod činem). Ale chápu, že pro ty, kteří poznámky vytvářejí (ÚROP?) to může mít význam. Třeba na ty výhody ještě později přijdu.